Ekrany dźwiękochłonne przy drogach

Przez pewien okres czasu niemal każda budowa dróg Konin, przynajmniej tych większych, związana była bezpośrednio z koniecznością wzniesienia ekranów dźwiękochłonnych. Związane to było z rozporządzeniem ministra Szyszko, który ustalił normy hałasu przy drogach na poziomie wręcz paranoidalnym i zmusił planistów inwestycji do uwzględnienia w swoich projektach rozwiązań związanych z jego redukcją. Czy ekrany dźwiękochłonne to realnie dobry pomysł? Panuje moda na ich przeklinanie, ale przecież nie jest to tylko polski wynalazek.

Blokowanie hałasu

construction-site-build-construction-work-159306

Ekrany dźwiękochłonne istnieją głownie z powodu hałasu, jaki generuje ruch drogowy. Ten hałas jest jak najbardziej realny i ekrany dźwiękochłonne radzą sobie z nim naprawdę całkiem nieźle. Nie idealnie, ale na tyle dobrze, że firma drogowa Konin, która zbuduje je w pobliżu domu stojącego zaraz przy ruchliwej drodze, na pewno będzie miała specjalne miejsce w sercach mieszkańców tego domu. Można z czystym sercem powiedzieć, że ekrany dźwiękochłonne realnie realizują funkcje, dla których zostały stworzone i przynajmniej jeśli o to chodzi, sprawdzają się. Niestety, istnieje cała masa ciemnych stron tego rozwiązania.

Wady ekranów dźwiękochłonnych

excavators-construction-site-build-162515

Największą wadą takich ekranów jest samo to, że istnieją. Gdyby nie one, budownictwo drogowe Konin byłoby znacznie tańsze i szybsze, ponieważ można by zrezygnować z tej czasochłonnej inwestycji – trans-spili.com/budowa-drog,3.html.

Problemów jest niestety cała masa. Podróżowanie drogami, na których są ekrany dźwiękochłonne, jest monotonne i po prostu nieprzyjemne. Nie chodzi nawet o to, że nie można podziwiać widoków, ale o to, że cały czas jedzie się tak jakby w tunelu, co kierowcę meczy i powoduje jego senność. Jeśli taki stan rzeczy utrzymuje się na dłuższym dystansie, prowadzi to do znużenia i może być nawet niebezpieczne.

pexels-photo-229014

Zagrożenie pojawia się nie tylko dla ludzi, ale i dla ptaków. Można zauważyć, że na ekranach pojawiają się specjalne rysunki mające przypominać ptaki. Nie jest to przypadek, ponieważ ptaki nie zauważają przezroczystych ekranów i w nie uderzają. Pod dużymi ekranami zawsze leżało wiele martwych ptaków, co było naprawdę poważnym problemem. Wprowadzone zmiany pomagają, ale niestety jest to dalece niewystarczające rozwiązanie.

Ekrany dźwiękochłonne są i pewnie jeszcze długo pozostaną tematem kontrowersyjnym, ale równocześnie nie należy oczekiwać, ze coś realnie na tym polu się zmieni.